Stiri din sport

Hănescu, înjurat la Wimbledon

Posted: 26 Jun 2010 04:20 AM PDT

Poliţia londoneză a arestat patru persoane, ca urmare a unui incident avut cu tenismanul Victor Hănescu, în turul al treilea al turneului de la Wimbledon.Imaginile TV l-au arătat pe Hănescu care scuipa înspre mai mulţi spectatori, la începutul setului decisiv, după ce sportivul român a fost victima unor injurii venite dinspre tribună. În urma acestui incident, sportivul în vârstă de 28 de ani a părăsit terenul de joc.

Red Bull domină grila de start la Valencia

Posted: 26 Jun 2010 06:25 AM PDT

Pilotul echipei Red Bull, germanul Sebastian Vettel, va pleca de pe prima poziţie în Marele Premiu de Formula 1 al Europei, care se va desfăşura duminică, pe circuitul stradal de la Valencia.Vettel a obţinut timpul care l-a propulsat în fruntea grilei în ultimele secunde ale calificărilor, devansându-şi coechipierul, australianul Mark Webber, cu doar 75 de miimi, ceea ce se poate numi un pole position luat "la mustaţă".Din poziţia a treia va pleca britanicul Lewis Hamilton (McLaren), iar de pe locul patru va lua startul spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).Multiplul campion Michael Schumacher (Mercedes), a obţinut doar al 15-lea timp al calificărilor.De pe ultima poziţie a grilei va lua startul Bruno Senna, nepotul legendei "Marelui Circ", Ayrton Senna.Marele Premiu al Europei va fi transmis în direct de TVR 2, începând cu ora 14:55.

C.M. Optimi de finală: Uruguay - Coreea de Sud 2-1 (Suarez '8 '80, Chungyong '68)

Posted: 26 Jun 2010 06:38 AM PDT

90+3' Final de meci! Uruguay merge in sferturi!90+1' A.Fernandez centreaza paralel cu linia portii coreene, intervine Sungryong si retine90' De la margine se arata 3 minute de prelungire90' Donggook il faulteaza pe Lugano in careul uruguayan87' Donggook singur fata in fata cu Muslera, trage jucatorul asiatic, mingea se strecoara pe sub goalkeeper-ul uruguayan si este preluata de Lugano, inainte de a ajunge in poarta85' Schimbare si la Coreea de Sud, iese Sungyueng, intra Kihun85' Lovitura libera pentru Uruguay, executa Forlan peste zidul coreean, dar si peste poarta lui Sungryong84' Schimbare la Uruguay, iese marcatorul Suarez, intra Alvaro Fernandez83' Yonghyung opreste un atac al uruguayenilor cu pretul unui cartonas galben80' GOOOOL URUGUAY! Corner pentru Uruguay, bate Forlan, mingea ajunge la Suarez care trimite in bara, apoi in plasa portii lui Sungryong74' Schimbare la Uruguay, iese A.Pereira, intra Lodeiro74' Executa Forlan lovitura de colt, mingea care in careu si este respinsa de coreeni73' Cavani trage din unghi, iar Sungryong res[inge in corner71' Chungyong intra in careul Uruguayului, trage pe jos, dar Muslera este la post si prinde balonul71' Forlan trage in bratele lui Sungryong69' Duri primeste cartonasul galben, pentru o talpa la Pereira68' GOOOOL Coreea! A marcat cu capul Chungyong, care a profitat de o iesire neinspirata a lui Muslera, dupa o lovitura libera executata de asiatici66' Donggook faulteaza in atac61' Schimbare la coreeni, iese Jaesung, intra Donggook59' Duri centreaza, Jisung reia cu capul, Muslera se arunca si retine58' Suarez patrunde in careul coreean, dar isi prelungeste mingea prea mult si Sungryong prinde balonul55' Chuyoung trage de la marginea careului advers, dar sutul lui este blocat de Victorino53' Corner Coreea, bate acelasi Sungyueng la coltul scurt, respinge Suarez cu capul52' Chuyoung trage din interiorul careului advers, peste poarta51' Lovitura de colt pentru Coreea, executa Sungyueng in careu, unde Lugano respinge cu capul49' Suarez suteaza din fata careului coreean, Sungryong respinge48' Pereira ii paseaza lui Suarez in careul coreean, dar primul la minge este Sungryong, care retine46' Partida s-a reluatSchimbare la Uruguay, iese Godin, intra Victorino45+1' Arbitrul fluiera si trimite echipele la vestiare45' Repriza se prelungeste cu 1 minut45' Din nou Duri, trage peste poarta Uruguayului41' Duri suteaza puternic de la aproximativ 30 de metri, peste poarta lui Muslera39' Suarez primeste mingea in careul coreean si reia cu capul in bratele portarului Sungryong38' Jungwoo are o intrare periculoasa la Cavani si arbitrul ii arata cartonasul gelben38' Chuyoung trimite in careul Uruguayului, unde Muslera retine36' Chungyoung trimite in adancime pentru Duri, dar executia este prea puternica si mingea iese in aut de poarta34' Lovitura libera pentru Coreea, executa Chuyoung mult peste poarta lui Muslera32' Chuyoung ia o actiune pe cont propriu si trage la poarta, dar balonul trece pe langa bara31' Jungwoo suteaza peste transversala portii lui Muslera29' Sut-centrare trimis de Chungyong, prea tare, insa, si balonul trece peste poarta27' Forlan recupereaza mingea de la Jungsoo si il lanseaza in adancime pe Suarez, dar de la margine se semnalizeaza pozitie de ofsaid25' Sungyueng faulteaza in atac24' M.Pereira trage spre poarta lui Sungryong, se interpune Jungsoo si respinge15' Lovitura libera pentru Uruguay, de la aproximativ 40 de metri, executa Forlan in careu, dar apararea coreeana respinge13' Arevalo suteaza peste poarta Coreei12' Corner pentru Coreea, executa Sungyueng in careu, iese Muslera si boxeaza8' GOOOOL Uruguay! Forlan a centrat in careul Coreei, Sungryong a ezitat sa prinda mingea, iar Suarez a profitat de indecizia goalkeeper-ului si a bagat mingea in plasa6' Forlan trage de la marginea careului advers, dar executia nu are forta si Sungryong retine5' Executa Chuyoung, mingea loveste bara (!) si iese in aut de poarta4' M.Pereira il faulteaza pe Jisung si coreenii beneficiaza de o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri2' Cavani suteaza din coltul careului advers, sutul sau fiind respins de apararea Coreei1' Suarez patrunde in careul coreean, dar este deposedatPartida a inceputEchipele de startUruguay: Muslera, Lugano, Godin, Fucile, Cavani, Suarez, Forlan, A.Pereira, Perez, M.Pereira, Arevalo Rios. Rezerve: Gargano, Victorino, Eguren, Castillo, Abreu, Lodeiro, Gonzalez, Scotti, A.Fernandez, S.Fernandez, Caceres, Silva. Antrenor: Oscar Tabarez.Coreea de Sud: Sungryong, Yonghyung, Jisung, Jungwoo, Choyoung, Youngpyo, Jaesung, Jungsoo, Sungyueng, Chungyong, Duri. Rezerve: Woonjae, Beomseok, Hyungil, Namil, Bokyung, Junghwan, Seungyeoul, Dongjin, Kihun, Donggook, Youngkwang, Minsoo. Antrenor: Huh Jung Moo.Arbitru: Wolfgang Stark (Germania)Asistenti: Jan-Hendrik Salver, Mike Pickel (ambii Germania)Stadion: Port Elizabeth (Nelson Mandela Bay)

MP al Europei - grila completă de start

Posted: 26 Jun 2010 09:23 AM PDT

1. Sebastian Vettel (Germania) RedBull-Renault2. Mark Webber (Australia) RedBull-Renault3. Lewis Hamilton (Marea Britanie) McLaren4. Fernando Alonso (Spania) Ferrari5. Felipe Massa (Brazilia) Ferrari6. Robert Kubica (Polonia) Renault7. Jenson Button (Marea Britanie) McLaren8. Nico Huelkenberg (Germania) Williams-Cosworth9. Rubens Barrichello (Brazilia) Williams-Cosworth10. Vitaly Petrov (Rusia) Renault11. Sebastien Buemi (Elveţia) Toro Rosso-Ferrari12. Nico Rosberg (Germania) Mercedes13. Adrian Sutil (Germania) Force India-Mercedes14. Vitantonio Liuzzi (Italia) Force India-Mercedes15. Michael Schumacher (Germania) Mercedes16. Pedro de la Rosa (Spania) BMW Sauber-Ferrari17. Jaime Alguersuari (Spania) Toro Rosso-Ferrari18. Kamui Kobayashi (Japonia) BMW Sauber-Ferrari19. Jarno Trulli (Italia) Lotus-Cosworth20. Heikki Kovalainen (Finlanda) Lotus-Cosworth21. Lucas Di Grassi (Brazilia) Virgin-Cosworth22. Timo Glock (Germania) Virgin-Cosworth23. Karun Chandhok (India) Hispania-Cosworth24. Bruno Senna (Brazilia) Hispania-Cosworth

Uruguay, prima sfert-finalistă a Mondialului din Africa

Posted: 26 Jun 2010 09:43 AM PDT

Echipa Uruguayului a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Africa de Sud, după ce a eliminat, în optimi, reprezentativa Coreei de Sud."La Celeste" a deschis scorul în minutul 8, Luis Suarez fiind cel care a scuturat plasa asiaticilor, servit impecabil de Diego Forlan.După ce au intrat cu avantaj la cabine, uruguayenii s-au retras în propria jumătate, preferând să intre în terenul Coreei numai pentru acţiuni de contra-atac. Tactica a avut succes doar până în minutul 68, când Lee Chungyong a profitat de o ieşire neinspirată a portarului Fernando Muslera şi a egalat cu o lovitură de cap.A fost alarma care a dat trezirea în tabara lui Uruguayului, elevii lui Oscar Tabarez luând cu asalt poarta lui Jung Sungryong. Golul calificării a venit cu 10 minute înainte de final, tot din partea lui Suarez, care a şutat magistral din lateral, mingea a lovit bara, apoi a poposit în poartă. Acelaşi Suarez a fost desemnat, pe bună dreptate, "Omul meciului", în statistica FIFA.Uruguayul va juca în sferturile de finală cu învingătoare din meciul SUA-Ghana, partidă transmisă în direct de TVR 1 sâmbătă seara, de la ora 21:30.

Organizatorii l-au amendat pe Victor Hănescu

Posted: 26 Jun 2010 10:00 AM PDT

Jucătorul român de tenis Victor Hănescu a fost sancţionat cu o amendă de 15.000 de dolari pentru "conduită antisportivă" şi "lipsă de combativitate", după ce a scuipat, vineri, în direcţia publicului în timpul meciului său din turul trei de la Wimbledon, au anunţat sâmbătă organizatorii, citaţi de Agerpres.După incident, Hănescu a comis mai multe duble greşeli aparent deliberate, înainte de a abandona invocând o accidentare la picior, în faţa germanului Daniel Brands.Hănescu a fost amendat cu 7.500 de dolari pentru comportament nesportiv şi cu alţi 7.500 de dolari pentru că nu a depus toate eforturile pentru a juca până la sfârşit meciul, se afirmă într-o declaraţie a arbitrului meciului, Andrew Jarrett.Amenda va fi dedusă din premiul câştigat de Hănescu, de 31.250 de dolari.

"Şepcile" iau cu asalt primul eşalon

Posted: 26 Jun 2010 11:00 AM PDT

Vor să "U"imească Liga 1! Deşi e nou promovată, U Cluj visează frumos, iar patronul Florin Walter a stabilit un obiectiv îndrăzneţ: o clasare în primele zece locuri.

"Rapid va arăta altfel decât sezonul trecut!"

Posted: 26 Jun 2010 11:06 AM PDT

Planeta nu se mai scufundă! Banii şi transferurile nu mai sunt o problemă în Giuleşti, iar antrenorul Şumudica promite: "Rapid va arăta altfel decât sezonul trecut!" După ce a adus o întreaga legiune de la Braşov, Copos nu se opreşte şi pregăteşte alte surprize rivalilor din Liga 1.

"Roş-albaştrii" vor amical cu "galacticii"

Posted: 26 Jun 2010 11:09 AM PDT

Steaua tratează intens cu Real Madrid, pentru un amical de lux în această vară, iar Mihai Răduţ abia aşteaptă să îl reîntâlnească pe Cristiano Ronaldo. Cei doi au fost colegi la Sporting Lisabona. Până atunci, însă, Steaua va juca duminică un amical de "criză" în Austria, cu Victoria Plzen.

C.M. Optimi de finală: SUA - Ghana 1-2 (Prince '5, Donovan '62 - penalty, Gyan '93)

Posted: 26 Jun 2010 11:17 AM PDT

120+3' Final de meci! Ghana a eliminat SUA si merge in sferturi!120+2' Appiah este surprins in ofsaid120' 3 minute suplimentare120' Corner SUA, bate Donovan, Kingson boxeaza119' Lovitura libera pentru Ghana, executa Pantsil lung si balonul iese in aut de poarta116' Corner Ghana, executa Muntari in careul american, sterge Kyan balonul care iese in aut113' Ultima schimbare la ghanezi, iese Inkoom, intra Muntari110' Ayew este oprit in afara jocului109' Lovitura libera pentru SUA, din coltul careului ghanez, executa Donovan si Kingson boxeaza107' Bate Pantsil o lovitura libera, dar o face prea lung si balonul iese in aut de poarta106' A inceput ultima repriza de prelungiri105' Prima repriza de prelungiri a luat sfarsit, echipele schimba portile104' Lovitura libera pentru SUA, de la aproximativ 40 de metri, bate Donovan la Cherundolo, aceste centreaza in careul ghanez, de unde resping aparatorii africani96' Corner pentru SUA, bate Donovan la Cherundolo, acesta centreaza in careu, unde Edu trimite pe langa poarta 93' GOOOOL Ghana! A marcat Gyan92' Inkoon este si el surprins in ofsaid91' Gyan este oprit in afara jocului91' A inceput prima repriza de prelungiriSchimbare la americani, iese Altidore, intra Gomez90+3' Arbitrul fluiera si trimite meciul in prelungiri90+3' Corner Ghana, executa Asamoah in careu si Pantsil reia cu capul pe langa poarta lui Howard90+1' Ayew il faulteaza din spate pe Altidore si primeste cartonasul galben90' De la margine se arata trei minute suplimentare85' Inkoom este surprins in ofsaid83' Asamoah centreaza in careul american, preia Gyan cu capul si trimite pe langa poarta81' Lovitura libera pentru americani, de la 30 de metri, executa Dempsey in zid81' Altidore intra in careul ghanez si suteaza din cadere la mica distanta de poarta77' Schimbare la ghanezi, iese Prince, care s-a accidentat, intra Appiah76' Bradley trage din interiorul careului advers, dar Kingson apara75' Inkoom centreaza in careul american, unde Gyan reia cu capul peste poarta lui Howard72' Schimbare in echipei Ghanei, iese Sarpei, intra Addy68' Lovitura libera pentru Ghana, executa Asamoah direct in bratele portarului Howard68' Bocanegra primeste cartonasul galben67' Altidore scapa spre poarta ghaneza, dar Kingson iese inspirat si il deposedeaza62' Donovan transforma penalty-ul61' Jonathan il faulteaza in propriul careu pe Dempsey, iar arbitrul arata punctul cu var si cartonas galben agresorului58' Ayew urca spre careul american, incearca o pasa spre Gyan, care asteapta la bara a doua, intervine Demerit si scoate balonul din propriul careu54' Donovan centreaza in careul ghanez, unde Dempsey trece pe langa balon53' Gyan trimite balonul pe langa poarta americanilor51' Prince suteaza din unghi, peste poarta lui Howard47' Feilhaber trage din 6 metri, dar Kingson inchide poarta miraculos46' Partida s-a reluatSchimbare la americani, iese Findley, intra Feilhaber45+1' Arbitrul pune capat primei reprize45' Repriza se prelungeste cu 1 minut43' Corner SUA, executa Donovan in careu si apararea Ghanei respinge42' Asamoah suteaza din coltul careului american, mult peste poarta lui Howard41' Bradley ridica balonul in careul advers pentru Donovan, prea puternic, insa, si mingea iese in aut de poarta38' Lovitura libera pentru SUA, executa Donovan in careul ghanez, unde Jonathan respinge cu capul37' Asamoah trage de langa doi adversari, scoate Howard cu un reflex salvator35' Findley intra in careul ghanez, trage la poarta, dar Kingson scoate cu un reflex de portar de handbal34' Pantsil incearca un sut-centrare, insa balonul trece pe langa poarta americanilor31' Schimbare la Statele Unite, iese Clark, intra Edu30' Dempsey este surprins in ofsaid29' Prince suteaza la firul ierbii, direct in bratele lui Howard28' Asamoah incearca un lob in careul american, dar mingea iese in aut de poarta26' Asamoah bate lovitura de colt in careu, Bradley ridica balonul cu capul, intervine Howard si retine26' Inkoom centreaza in careul american, unde Bradley trimite cu capul in corner22' Bradley centreaza in fata portii ghameze, dar Kingson retine cu siguranta22' Lovitura libera si pentru Stetele Unite, bate Donovan in careul african, dar apararea Ghanei respinge18' Lovitura libera pentru Ghana, din apropierea coltului de careu american, executa direct pe poarta Gyan, Howard boxeaza17' Cherundolo il faulteaza din spate pe A.Ayew si primeste cartonasul galben12' Altidore trage pe diagonala, pe langa poarta lui Kingson12' Prince suteaza puternic, mult peste transversala americanilor7' Clark vede primul cartonas galben al serii5' GOOOOL Ghana! Prince a luat mingea de la mijlocul terenului, a urcat spre poarta americanilor si l-a executat pe Howard la coltul scurt 5' Replica americanilor, cu Dempsey care lanseaza spre poarta Ghanei, dar Kingson este la posta si prinde in doi timpi4' Inkoom suteaza de la distanta, pe langa poarta lui Howard2' Donovan centreaza in fata portii lui Kingson, dar niciun coechipier nu se afla la intalnirePartida a inceputEchipele de startSUA: Howard, Bocanegra, Bradley, Cherundolo, Dempsey, Donovan, Bornstein, Clark,Demerit, Altindore, Findlet. Rezerve: Spector, Onyewu, Beasley, Gomez, Holden, Buddle, Torres, Guzan, Edu, Goodson, Feilhaber, Hahnemann. Antrenor: Bob Bradley.Ghana: Kingson, Sarpei, Gyan, Pantsil, Mensah, Annan, Inkoom, Jonathan, A.Ayew, Asamoah, Prince. Rezerve: Agyei, Boateng, Appiah, Muntari, Tagoe, Amoah, Ahorlu, I.Ayew, Adiyiah, Addy, OwusuAbeyie, Vorsah. Antrenor: Milovan Rajevac.Arbitru: Viktor Kassai (Ungaria)Asistenti: Gabor Eros, Tibor Vamos (ambii Ungaria)Stadion: Royal Bafokeng (Rustenburg)