Si Horia Georgescu a scapat de arest. Fostul sef ANI a parasit noaptea trecuta Centrul de Arest al Politiei Capitalei, dupa ce Curtea Suprema a decis ca poate fi judecat sub control judiciar. El a fost arestat preventiv pe 18 martie, dupa ce procurorii l-au acuzat de abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave. Mai exact, anchetatorii spun ca, in timp ce era membru in comisia centrala pentru stabilirea despagubirilor din cadrul ANRP, a aprobat, alaturi de ceilalti membri, rapoartele de evaluare pentru 3 dosare de despagubire fara sa respecte standardele impuse. Astfel ar fi cauzat un prejudiciu statului roman de peste 84 de milioane de euro.
Sursa articol original
Claim Your Bonus Points Now!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu